środa, 12 sierpnia 2015

Pisanie za pieniądze - jak robić to legalnie

Pisanie tekstów, podobnie jak każda inna działalność zarobkowa, podlega niestety opodatkowaniu. Aby móc spać spokojnie i nie obawiać się problemów ze strony Urzędu Skarbowego, należy rozliczać się z każdej zarobionej złotówki.

Oczywiście, istnienie szarej strefy w tym zawodzie nie jest żadną tajemnicą i wiele osób, szczególnie młodych, dziwi się na wieść o tym, że od pieniędzy zarobionych przez Internet trzeba odprowadzać podatek. Jeśli jednak ktoś jest zainteresowany zarabianiem na copywritingu na poważnie, powinien dążyć do tego, by móc wykonywać tę pracę legalnie.

Do wyboru jest kilka możliwości współpracy z klientami. Ciężko wskazać najlepszą. Każda ma bowiem swoje zalety i wady, które sprawią, że dla każdego inny wybór może być optymalny.

Umowa o dzieło

 
To najprostsza forma współpracy z klientami, szczególnie dla osób, które nie piszą regularnie i traktują copywriting jako dodatkowe źródło dochodów. Z klientem podpisuje się umowę, w której określone jest co ma być zrobione (wspomniane dzieło), na kiedy i za ile. Zleceniodawca płaci za otrzymany produkt, a nie za sam fakt pracy nad nim przez jakiś czas (jak ma to miejsce przy innego typu umowach).

Często takie umowy wykorzystuje się do jednorazowej współpracy, na przykład przy zleceniu na 500 precli o pożyczkach chwilówkach albo serii artykułów o zdrowym stylu życia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z tym samym klientem podpisywać umowę o dzieło co jakiś czas, przy okazji nowego zlecenia.

W oparciu o umowy o dzieło współpracują również serwisy dla copywriterów łączące zleceniodawców z osobami piszącymi teksty. Do tej grupy należą między innymi TextBookers, GieldaTekstow czy TextMarket.

Za wykonanie dzieła wystawia się rachunek, który jest podstawą do rozliczenia podatku (można to też zrobić w oparciu o PIT-y otrzymane od klientów). Rozliczenia dokonuje się raz do roku w terminie do 31 kwietnia następnego roku. 

Umowa o dzieło jest dość korzystna pod względem podatkowym. Przy pisaniu tekstów dochodzi do przekazywania praw autorskich klientowi, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu. Realnie płaci się więc tylko 9% podatku od zarobionej kwoty, a 91% zostanie w kieszeni copywritera.
   

Stała współpraca - umowa o pracę lub zlecenie


Istnieje wiele sposobów zarabiania na pisaniu tekstów. Niektóre wiążą się z tworzeniem dla stałego pracodawcy. W takim wypadku copywriter powinien zawrzeć umowę o pracę lub umowę zlecenie, co pozwoli mu na otrzymywanie regularnego wynagrodzenia.

Umowa taka wiąże się raczej z dłuższą współpracą. W treści musi zostać zdefiniowany zakres obowiązków oraz stawka za miesiąc lub inną jednostkę (np. godzinę) czasu pracy. W przypadku umów o pracę i umów zlecenie pracownik jest wynagradzana za sam fakt pracy nad czymś, a przedmiot umowy niekoniecznie musi zostać ukończony. Jest do dość istotna różnica pomiędzy nimi, a umową o dzieło, gdzie pieniądze otrzymuję się za napisane teksty.

Rozliczanie się z tego typu umów jest łatwe i odbywa się raz w roku na podstawie PIT-u dostarczonego przez pracodawcę. Termin jest taki sam, jak w poprzednim przypadku: do 31 kwietnia następnego roku.

Taka forma zarabiania jest nieco mniej dochodowa niż w przypadku umowy o dzieło. Można co prawda zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu i sprowadzić podatek do wysokości 9%, ale konieczne będzie również zapłacenie różnych składek (na przykład ZUS). Koszty te spadają na pracodawcę, więc osoba zatrudniona może ich nie zauważać, jednak przekładają się one bezpośrednio na mniejszą możliwą do wynegocjowania kwotę netto. Z drugiej strony jednak, dzięki wspomnianym składkom, copywriter może liczyć na ubezpieczenie, opiekę zdrowotną, opłacanie składek emerytalnych, a nawet płatny urlop.

Praca w oparciu o tego typu umowy będzie dobra dla osób, które traktują pisanie za pieniądze poważnie, ale bardziej niż wolność wyboru klientów i nielimitowane zarobki wolą stabilność, jaką daje praca dla kogoś innego. Freelancerzy wybiorą raczej umowy o dzieło albo założenie własnej działalności gospodarczej.

Własna firma

 
Jeśli ktoś regularnie zarabia na copywritingu i wyciąga z tego więcej niż kilkaset złotych miesięcznie, może pomyśleć o założeniu własnej firmy. Powoli to zarobić więcej niż praca na etacie (mam na myśli już kwotę netto), a jednocześnie zapewni składki emerytalne i ubezpieczenie. Problemem może być udźwignięcie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które trzeba ponosić co miesiąc, niezależnie od tego, czy realizuje się zlecenia, czy nie.

Przez dwa pierwsze lata działalności składki wynoszą około 450 zł, później wzrastają do niemal 1100 zł. Choć część z nich można odliczyć od przychodu, a nawet od samego podatku, i tak pozostają sporym obciążeniem dla każdego przedsiębiorcy. Aby wyżyć z pisania tekstów pod szyldem własnej firmy najlepiej zarabiać na tym średnio co najmniej 3-4 tysiące złotych brutto.

Jak widać, nie jest to dobra opcja dla osoby początkującej, która być może skupia się na tekstach niższej jakości, takich jak masowo pisane precle czy opisy do katalogów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy początkujący copywriter traktuje pisanie za pieniądze jako zajęcie dodatkowe, a główne źródło zarobku ma gdzie indziej. Taka sytuacja dotyczy na przykład mnie.

Prowadzenie firmy może jednak zająć trochę cennego czasu, który można by przeznaczyć  na pisanie tekstów. Nawet zlecając prowadzenie księgowości komuś z zewnątrz, trzeba będzie poświęcić parę godzin miesięcznie na formalności.

W kwestii podatków, można rozliczać się na zasadach ogólnych lub liniowo. W pierwszej sytuacji zapłaci się 18% lub 32% (jeśli dochód przekroczy 85 528 zł), w drugiej - 19%. Podatek należy odprowadzać co miesiąc (do 20-stego dnia miesiąca, choć są też inne terminy dotyczące podatku VAT - 25-ty dzień miesiąca i składek ZUS - 10-ty dzień miesiąca).

Prowadzenie firmy daje jednak parę ciekawych możliwości, na które nie można liczyć przy innych formach działalności. Przede wszystkim, wiele rzeczy można wliczyć w koszty, co pozwoli uniknąć płacenia podatku VAT od zakupów oraz obniżyć ich realną cenę netto. O jakich rzeczach mowa? Chodzi o wszystko, co może pomóc w prowadzeniu działalności: wszelkiego rodzaju sprzęt komputerowy, oprogramowanie, szkolenia, a nawet samochód i paliwo. Firma daje również możliwość wystawiania faktur VAT, które są wymagane przez niektórych klientów.

Co wybrać?


Dla początkujących, chcących pracować legalnie copywriterów najlepszym wyjściem będzie umowa o dzieło. Jest wygodna przy jednorazowej współpracy, łatwa w rozliczeniu i nie wymaga opłacania wysokich składek ZUS. Daje też copywriterowi gwarancję otrzymania wynagrodzenia i dokładnie określa, co powinien zrobić, by je otrzymać (niestety, nie wszyscy klienci chcą podpisywać umowy, jednak to już sprawa na inny artykuł).

Zakładanie firmy na tym etapie będzie bardzo ryzykowne. Może się bowiem okazać, że zarobione pieniądze ledwo starczą na opłacenie składek. Istnieje też szansa, że pisanie tekstów okaże się dla kogoś za trudne albo po prostu się znudzi. Na działalność gospodarczą powinny więc decydować się osoby, które mają już pewne doświadczenie i są pewne, że dadzą zarobić miesięcznie co najmniej 2500 - 3000 złotych.

Istnieje jeszcze jedna opcja, kiedy zakładanie firmy może być opłacalne. Jeśli ktoś ma okazję pisać teksty dla stałego pracodawcy zainteresowanego długoterminową współpracą, może zdecydować się na tak zwane B2B (bussines to bussines), czyli współpracę między firmami. Praca taka może wyglądać podobnie jak na etacie, z tą różnicą, że swojemu pracodawcy będzie się co miesiąc wystawiać fakturę na uzgodnioną kwotę.

Jeśli ktoś jednak woli tradycyjny model, przy pisaniu tekstów dla jednego pracodawcy, oczywistym wyborem będzie umowa o pracę lub umowa zlecenie.

48 komentarzy:

  1. Świetny wpis, na pewno sie przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za wpis :) Ja działałem na umowę o dzieło więc nie będę miał problemu z rozliczeniami. Do tego moge wszystkim polecić program pit - to na prawde spore ułatwienie w wypełnianiu tych formularzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Umowy o dzieło są najprostsze do rozliczenia.
      A w tego programu do PIT sam korzystałem parę razy do rozliczania siebie i kilku innych osób.

      Usuń
  3. To prawda, umowa o dzieło w tym przypadku sprawdzi się najlepiej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zatwierdzili mój tekst na textbookers. W realizacji zlecenia mam teamat i treść. W temacie moge wpisać obojętnie co? I tak to się nie zalicza do treści właściwej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Temat ma być w jakiś sposób powiązany z treścią i unikalny.

      Usuń
  5. A teraz zmieniają się przepisy, więc wszystko będzie inaczej :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dla mnie najlepszą opcją są umowy o dzieło. Większość klientów bez problemu się na nie godzi.

    OdpowiedzUsuń
  7. Forma współpracy z klientem to podstawa. Muszą być zgodne z prawem, a zarazem odpowiednie dla obu stron. Wtedy wszyscy są zadowoleni.

    OdpowiedzUsuń
  8. I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu nie wiedziałem jak wygląda poprawnie wystawiona faktura :) mam teraz małą działalność gospodarczą i wiem, że pracownicy znacznie częściej wolą umowę o dzieło niż umowę o pracę. Myślę, że wolą więcej zarobić i oszczędzić niż liczyć na emeryturę w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  9. Przy rozliczaniu faktur polecam korzystać z rozwiązań internetowych, bardzo ułatwiają sprawę i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Blogi to świetna sprawa i można rozszerzać swoją wiedze. Lecz nie każdy blog jest konkretny, a ten jest na prawdę dobry, polecam!

    OdpowiedzUsuń
  11. Bez umowy, faktury czy rachunku nie ma co nawet zaczynać cokolwiek tworzyć. Ja wymagam nawet wpłaty za próbne teksty, które mają zadecydować o możliwej współpracy, jeśli klient nie jest w pełni przekonany.

    OdpowiedzUsuń
  12. Zapraszam na swój blog o Copywritingu, SEO i Pozycjonowaniu stron www http://blog.copywriterexpert.pl Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Hej, świetny post, dzięki! Dopiero trafiłem na Twojego bloga i strona główna zdecydowanie robi wrażenie. Przyda mi się trochę praktycznej wiedzy na temat pisania płatnych tekstów :)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  14. Ciężko znaleźć rzetelnego pożyczkodawcę. Nawet Doradca Kredytowy Warszawa nie wystarczy

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  16. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  17. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo przydatne informacje znalazły się w tym artykule. Zdecydowanie warto je znać i zapamiętać

    OdpowiedzUsuń
  19. Rzetelny artykuł. Same przydatne informacje, które warto znać

    OdpowiedzUsuń
  20. Ciekawie napisane. Wszystkie informacje bardzo przydatne

    OdpowiedzUsuń
  21. Dużo przydatnych informacji i wskazówek. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  22. Fajnie zredagowany tekst z cennymi informacjami

    OdpowiedzUsuń
  23. Pozwól, że pokażemy Ci, które ubezpieczenie w Niemczech jest dla Ciebie najlepsze. Portal ubezpieczamy.de to specjaliści z zakresu ubezpieczeń i kredytów w Niemczech. Od lat pomagają oni w bezpiecznym, opłacalnym i skutecznym ubezpieczeniu zdrowotnym, ubezpieczeniu auta, czy kredytach hipotecznych w Niemczech. Przekonaj się, ile stracisz, jeśli odrzucisz naszą propozycję.

    OdpowiedzUsuń
  24. Warto przeczytać ten wpis jeśli kogoś interesuje temat copywriting'u

    OdpowiedzUsuń
  25. Dzisiaj modny jest tez UX writing czyli tworzenie skutecznych treści dla użytkowników.

    OdpowiedzUsuń
  26. Pożyczki pozabankowe coraz częściej znajdują klientów na rynku finansowym wśród osób z negatywną historią kredytową lub bez udokumentowanych dochodów. Ale nie tylko... jeżeli nie otrzymałeś wypłaty z umowy za działo, a musisz opłacić rachunku, szybka pożyczka przez internet od Moneybal może być na twoim koncie nawet nawet tego samego dnia, w którym wyślesz wniosek.

    OdpowiedzUsuń
  27. Najważniejsze, aby tekst był merytoryczny i zawierał odpowiednie frazy. Tutaj https://www.grupa-icea.pl/slowa-kluczowe-jak-je-dobrze-wybrac-narzedzia-i-sposoby-na-dobor-fraz-do-pozycjonowania/ dowiecie się więcej na ten temat

    OdpowiedzUsuń
  28. Bardzo ciekawy artykuł. Pisanie za pieniądze jest dzisiaj bardzo popularną pracą. Wspiera również metodę paperless która prowadzi do oszczędności środków finansowych.

    OdpowiedzUsuń
  29. Super wpis. Bardzo pomocne informacje

    OdpowiedzUsuń
  30. Wpis jest ciekawy, choć wymaga aktualizacji.

    OdpowiedzUsuń
  31. Dzięki za przydatne informacje na pewno część z nich wykorzystam

    OdpowiedzUsuń
  32. Dobry patent na powiększenie miesięcznych dochodów.

    OdpowiedzUsuń
  33. Dziękujemy za wyczerpujące omówienie sposobów legalnego zarabiania na pisaniu tekstów! Podkreślasz istotne aspekty, takie jak różnice między umowami o dzieło, umowami o pracę a prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Twoje wskazówki na pewno pomogą osobom, które chcą podjąć pracę w copywritingu i robić to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Doceniamy Twoje wsparcie dla początkujących copywriterów!

    OdpowiedzUsuń
  34. Bardzo dziękujemy za obszerny przewodnik po legalnych sposobach zarabiania na pisaniu tekstów! Zwracasz uwagę na kluczowe kwestie, takie jak opodatkowanie, różne rodzaje umów oraz zalety i wady prowadzenia własnej firmy. Twoje porady są cenne dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć karierę w copywritingu i mieć pewność, że działają zgodnie z prawem. Twoje doświadczenie i wiedza są nieocenione dla tych, którzy szukają jasnych wskazówek w tym obszarze. Dziękujemy za Twój wkład!

    OdpowiedzUsuń
  35. Twoje wskazówki na pewno będą przydatne dla osób rozpoczynających karierę w copywritingu, pomagając im działać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Twoje wsparcie dla początkujących w tej dziedzinie jest nieocenione. Dziękujemy za Twój cenny wkład i pomoc dla innych!

    OdpowiedzUsuń