środa, 15 lipca 2015

Zarabianie na copywritingu - od czego zacząć

Ok, trafiłeś na tego bloga, więc pewnie interesuje Cię zarabianie na pisaniu tekstów. Słyszałeś, że to fajne, daje nieźle dorobić, a i utrzymać się można, jak ktoś dobry. Zastanawiasz się jednak: co to są te precle, katalogi, słowa kluczowe? Co właściwie robi copywriter? No i przede wszystkim – jak zrobić, żeby ludzie chcieli zlecić napisanie czegokolwiek?

Poniższy wpis dedykuję osobom totalnie zielonym, które chciałby zacząć zarabiać na pisaniu, jednak nie wiedzą jak zacząć i co robić, by pieniądze regularnie wpływały na konto. Oczywiście, w jednym tekście nie da się zawrzeć wszystkich wartościowych informacji, więc w wielu miejscach będę linkował do innych artykułów.

Na czym polega copywriting (i SEO copywriting)


Mimo, że określenie zawiera w sobie słowo „copy” nie chodzi tu o kopiowanie niczego. Copywriter zajmuje się po prostu tworzeniem różnego rodzaju tekstów przeznaczonych do publikacji. Zakres wykonywanych treści jest bardzo szeroki – mogą to być artykuły prasowe, wpisy na blogach, posty na forach, hasła reklamowe, treści ulotek i tak dalej. Copywriter znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie wymagana jest umiejętność kreatywnego pisania. Do dobrego pisania tekstów konieczna będzie nie tylko znajomość poprawnej pisowni, ale również pojęcie o grupie docelowej, która będzie to czytać oraz umiejętność skutecznej perswazji.

Jedną z dziedzin copywritingu jest tak zwany SEO copywriting. Tu również chodzi o pisanie tekstów, jednak tworzone treści mają na celu przede wszystkim pozycjonowanie jakiejś strony internetowej (pozycjonowanie to z kolei proces mający na celu zwiększenie popularności danej witryny w wyszukiwarce internetowej). W SEO copywritingu wymagany jest nieco inny zestaw umiejętności. Niezbędna będzie znajomość pewnych pojęć z branży pozycjonerskiej, umiejętność sprawnego wplatania z tekst słów kluczowych oraz odpowiedniego ich rozmieszczania. 

W przypadku pisania pod SEO najważniejszą rolę mają (z reguły) długość tekstu i słowa kluczowe. Większości tych tekstów nikt nie będzie czytał, więc ich jakość nie jest aż tak ważna. Oczywiście zdarzają się również zlecenia na pisanie wartościowych treści pozycjonerskich, które mogą znaleźć dość szerokie grono odbiorców. To jednak wciąż mniejszość rynku.

Krok 1 – zdobądź wiedzę


Zanim zacznie się na czymś zarabiać, trzeba niestety zainwestować trochę czasu, by dobrze się tego nauczyć. W przypadku pisania za pieniądze nie jest na szczęście wymagana duża wiedza. Do realizacji prostych zleceń wystarczą podstawy, które można spokojnie ogarnąć nawet w jedno popołudnie.

Przede wszystkim, warto wiedzieć, na czym można zarabiać. Copywriter ma naprawdę szerokie pole do popisu i pewnie nie ma dwóch osób, które zajmują się dokładnie tym samym. Każdy znajdzie jakąś niszę, która będzie mu najbardziej odpowiadać. Tutaj odeślę do jednego ze wcześniejszych postów, gdzie wypisałem wiele różnych sposobów na pisanie za pieniądze.

Niezbędne będzie zapoznanie się z terminologią. Warto wiedzieć, czym jest pisanie precli (wiem, że na początku może to brzmieć dziwnie, ale w tej branży precle się pisze, a nie piecze) i czemu jest to jedno najpopularniejszych zleceń dla SEO copywriterów. Dobrze też znać różnicę pomiędzy nimi, a tekstami zapleczowymi, co często sprawia pewien problem początkującym. Sporo zleceń dotyczy również tworzenia opisów do katalogów stron internetowych, więc polecam poczytać trochę na ten temat tutaj.

Podałem w poprzednim akapicie sporo linków do własnych artykułów. Myślę, że zawierają dużo wiedzy dla początkujących podanej w dość przystępny sposób. Oczywiście, nie poprzestawaj na tym. W wielu innych miejscach Internetu też znajdziesz sporo wartościowej wiedzy. Im więcej przeczytasz, tym łatwiej będzie Ci później. Nie muszę mam nadzieję wspominać, że stałe poszerzanie wiedzy w każdym zawodzie jest istotnych czynnikiem w osiąganiu sukcesu. Przypominam jednak po raz kolejny, że przy pisaniu tekstów nie ma tej wiedzy aż tak dużo.
 

Krok 2 – zdecyduj skąd brać zlecenia na pisanie tekstów


Załóżmy, że już wiesz o co chodzi. Pora zamienić tę wiedzą na pieniądze. Tutaj właściwie drogi są dwie. Możesz skorzystać z serwisów, które same znajdą dla Ciebie klientów, albo szukać ich samodzielnie. Tu znowu odeślę swojego wcześniejszego artykułu, który zawiera sporo informacji (i linków) na temat pozyskiwania klientów: skąd brać zlecenia na pisanie tekstów?

Korzystanie ze stron oferujących pośrednictwo jest łatwiejsze. Sam od tego zaczynałem i przyznam śmiało, że da się w ten sposób zarabiać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Na rynku działa kilka serwisów, które znajdą klientów na teksty. Różny jest jednak ich model działania. Część operuje na zasadzie giełdy, gdzie można zamieszczać napisane przez siebie teksty i czekać aż ktoś je kupi. Inny model polega na wyborze zlecenia z listy dostępnych ofert. Pierwszy daje więcej swobody (gdyż sam wybierasz co piszesz), drugi gwarantuje szybkie znalezienie klienta (a więc i szybszy zarobek).

Zarabiać w ten sposób można na przykład na stronach TextMarket, GieldaTekstow czy TextBookers. Swego czasu napisaniem nawet krótki przewodnik po zarabianiu na TextBookers. Zalety takich stron to przede wszystkim łatwy dostęp do zleceń i brak problemów z płatnościami (niestety, czasem znajdzie się ktoś, kto będzie chciał oszukać copywritera). Wady? Niskie stawki. Znalezienie własnego klienta pozwoli na samodzielne negocjacje i przeważnie dużo lepsze zarobki.

Szukanie na własną rękę jest jednak trudniejsze. Na początku może być nawet bardzo frustrujące. Konkurencja jest - nie ma co ukrywać - ogromna. Wiele osób chce pisać i jest w stanie robić to nawet za grosze. Nie będę oceniał tu ludzi, które publikują ogłoszenia ze stawkami typu 50 groszy za 1000 znaków. Jeśli ktoś chce za tyle pisać, niech to robi, nikogo przecież nikt nie zmusza. Są jednak też tacy zleceniodawcy, którzy płacą bardzo dobrze, nawet kilkadziesiąt złotych za 1000 znaków. Generalnie, warto starać się o własnych, najlepiej stałych klientów. To najlepsze źródło pieniędzy nawet dla początkującego copywritera.

Aby pokonać konkurencję, trzeba jednak umieć się wybić. Klient musi nie tylko zwrócić uwagę na czyjąś ofertę i zapoznać się z nią. Trzeba go także przekonać, że warto z niej skorzystać. Trochę upraszczając, powiem, że drogi są dwie: cena albo jakość. Można do każdego ogłoszenia dodać ofertę o parę groszy niższą niż dotychczas najtańsza. W końcu zadziała, gwarantuję. Pod wieloma zleceniami trwają tego typu licytację. Niektórzy klienci wręcz na starcie zaznaczają, że główne kryterium to cena. W świecie precli i tekstów zapleczowych jakość na drugorzędne znaczenie.

Jeśli chcesz jednak liczyć na większe zarobki, warto powalczyć o trudniejsze zlecenia. W tym przypadku konieczne będzie pokazanie się klientowi jako ktoś kompetentny, z dużą wiedzą i najlepiej sporym doświadczeniem.

Żeby być wiarygodnym, trzeba umieć się zaprezentować. Załóż adres email, który wygląda profesjonalnie. Poświęć parę dni na napisanie kilku tekstów, które wrzucisz na swoją stronę - wizytówkę. Stale aktualizuj portfolio. Prowadzisz bloga? Pochwal się nim przed klientem. Użyj wszystkiego, co może przekonać zleceniodawcę, że znasz się na rzeczy i dobrze wykonasz powierzoną pracę.

Po więcej na temat zdobywania klientów po raz kolejny odsyłam do artykułu: skąd brać zlecenia na pisanie tekstów? Chyba mogę być z niego zadowolony, bo zauważyłem, że póki co jest to najczęściej czytany wpis na tym blogu.

Krok 3 – pisz i nie poddawaj się


Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z którejś z platform dla copywriterów albo będziesz aktywnie szukał klientów, w końcu znajdzie się okazja, by napisać tekst, za który ktoś zapłaci. Pewnie na początek niewiele, ale może to być początkiem drogi do przyzwoitych zarobków. Pisanie za pieniądze może być sposobem na dorobienie sobie kilkudziesięciu czy kilkuset złotych miesięcznie, ale może również stać się sposobem na życie. Kilka, nawet kilkanaście tysięcy w miesiąc? Do zrobienia, jeśli oczywiście poświęci się na to dużo czasu i wysiłku.

Ostrzegam jednak od razu: zarabianie na pisaniu tekstów nie jest sposobem, który pozwoli szybko i łatwo się wzbogacić. Będzie wymagać wiele często żmudnej pracy, pisania tego samego setki razy i nieustannej walki z „nie chce mi się”. Można również frustrować się z powodu trudnych we współpracy klientów czy problemów z uzyskaniem płatności. Przeszkód jest wiele.

Ten tekst mogę podsumować stwierdzeniem, że na pisaniu tekstów może zarabiać praktycznie każdy, jednak jest to praca, która będzie wymagać naprawdę sporo zaangażowania i motywacji. Tylko w ten sposób dojdzie się do konkretnych pieniędzy.

21 komentarzy:

  1. Dokładnie - bez zaangażowania i motywacji Copywriter w końcu się wypali. Dodatkowo ważny jest jego dalszy rozwój, w branży Copywritingu i Seo Copywritingu. Pomaga zapoznawanie się z cennymi książkami "guru Copywritingu" :) polecam z doświadczenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zarabianie na copywritingu trafnie ująłeś, że należy zacząć od posiadania wiedzy. Niestety nie każdy może zostać copywriterem na pewno nie dobrym copywriterem bo z tym trzeba sie urodzić oraz mieć praktykę. Ja uważam, że to sztuka stworzyć dobry tekst jeszcze pod SEO. Czytałem niedawno na http://adnext.pl/baza-wiedzy/content-marketing o content marketingu i jestem pełen podziwu jak ta forma reklamy daje możliwości na wiarygodną i zachęcającą reklamę. Treść zazwyczaj zatrzymuje nas na danej stronie więc musi być dobra.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiedza i ciągłe doskonalenie się w Copywritingu to podstawa przeżycia w tej branży. A dodatkowo podstawa, że nie dojdzie do wypalenia zadowego. Dlatego i mi udaje się być copywriterem od 2006 roku. Nawet myślę teraz o stworzeniu własnego kursu online na ten temat. Jak wyglądała moja droga, opisuję tutaj https://jaksierozwijac.pl/copywriter-jak-zaczac/

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobrze, że opisałeś różne rodzaje tekstów, które zleca się copywriterom. Inaczej redaguje się tekst zapleczowy, inaczej preclowy, a jeszcze inaczej content marketingowy. Początkujące osoby powinny zacząć od tego jak w ogóle wygląda tekst SEO zdobywając wiedzę poprzez lekturę takich treści jak artykuł zamieszczony na stronie https://www.ideoforce.pl/wiedza/jak-stworzyc-skuteczne-teksty-seo,307.html a później stopniowo przechodzić do trudniejszych tekstów.

    OdpowiedzUsuń
  5. dużo ciekawych pomysłów tutaj!

    OdpowiedzUsuń
  6. ale tu wiele fajnych wiadomości



    OdpowiedzUsuń
  7. miło się czyta te wpisy!

    OdpowiedzUsuń
  8. świetny blog, ciekawe wpisy

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo podoba mi się ten wpis

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie się tak zarabia !

    OdpowiedzUsuń
  11. to musi być dobre, mam kolege co tak zarabia i zawsze ma na piwo

    OdpowiedzUsuń
  12. człowiek każdego dnia uczy się nowych rzeczy, polecę tego bloga znajomym. Może sama tego spróbuję

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawe, zawsze chciałam tego spróbować może można by było coś sobie dorobić.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ciekawe i interesujace wpisy

    OdpowiedzUsuń
  15. blog jest extra bede tu wracać!

    OdpowiedzUsuń
  16. Mój syn w tym robi i sobie chwali.

    OdpowiedzUsuń