sobota, 5 września 2015

Umowa o dzieło na pisanie tekstów

We wpisie o legalnym zarabianiu na pisaniu tekstów wspominałem o umowie o dzieło jako jednej z form współpracy z klientem. Dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej jest to najbardziej opłacalna opcja, głównie dzięki niskiemu, wynoszącemu jedynie 9% podatkowi oraz brakowi składek ZUS.

W tym poście zajmę się szerszym omówieniem tego dokumentu, a także rachunku do umowy o dzieło, który może stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzenia. Napiszę, co w takiej umowie musi się znaleźć, co może, a także załączę przykładowe szablony dokumentów, które będzie można wykorzystywać na swoje potrzeby.

Co musi zawierać umowa o dzieło


Choć nie istnieje żaden oficjalny wzór umowy o dzieło, jest kilka elementów, które powinny się w takim dokumencie znaleźć. Można w nim zawrzeć również kilka dodatkowych ustaleń, które pomogą zleceniodawcy lub wykonawcy w przypadku ewentualnych problemów.

Umowa o dzieło powinna więc zawierać:

Określenie stron umowy 


Czyli po prostu dane osoby zlecającej wykonanie dzieła oraz osoby, która ma je wykonać.

W przypadku, gdy stroną umowy jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, podaje się:
  • imię (imiona) i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • numer dowodu osobistego (lub innego dowodu tożsamości, na przykład paszportu),
  • adres zamieszkania,
  • można podać też PESEL i imiona rodziców.

Jeśli stroną umowy jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, należy wymienić:
  • nazwę firmy,
  • adres, pod którym prowadzona jest działalność,
  • numer NIP,
  • osobę, która reprezentuje firmę,
  • jeżeli firma jest spółką, należy również podać numer wpisu do KRS.
      

Opis dzieła


Warto zamieścić jak najdokładniejszy opis przedmiotu umowy. W bardziej zaawansowanych przypadkach (na przykład, gdy umowa dotyczy oprogramowania) dołącza się dokumentację wymagań. W przypadku umowy o dzieło na pisanie tekstów wystarczy jednak parę zdań określających czego mają dotyczyć teksty, jaka ma być ich liczba, długość, typ tekstów, ewentualnie też, jakie słowa kluczowe mają się w nich pojawiać.

Na postawie tego opisu można będzie potem rozstrzygać ewentualne spory dotyczące tego, czy teksty zostały napisane prawidłowo. W interesie obu stron leży więc dokładny opis dzieła, które ma zostać wykonane.

Określenie terminów


Podstawowym jest oczywiście termin dostarczenia tekstów. Można jednak określić w umowie również datę rozpoczęcia realizacji zlecenia, albo daty dostarczania poszczególnych fragmentów wykonanego dzieła (na przykład, jeśli umowa dotyczy napisania kilkuset precli, można się umówić na wysyłanie paczek po 100 tekstów tygodniowo).

Kwestie dotyczące wynagrodzenia


Należy zawrzeć kilka kwestii dotyczących zapłaty za wykonane dzieło:
  • wysokość wynagrodzenia (albo sposób jego wyliczania, jeśli stawka zależy na przykład od liczby znaków),
  • termin wypłaty (np. do 7 dni po terminie wykonania dzieła),
  • zaliczka (czy wykonujący ją otrzyma, a jeśli tak, to kiedy i w jakiej wysokości),
  • jeśli wynagrodzenie ma być wypłacane ratami, to kiedy i w jakieś wysokości,
  • sposób wypłaty wynagrodzenia (np. na konto bankowe).

Zakłada się, że jeśli termin wypłaty wynagrodzenia nie jest podany, to należy to uczynić w momencie odbioru dzieła przez zleceniodawcę.

Podpisy obu stron


W tradycyjnej formie umowę należy wydrukować, podpisać ręcznie i dostarczyć (na przykład wysyłając pocztą) do drugiej strony, aby ona również mogła ją podpisać i odesłać. Można również spotkać się z klientem w celu podpisania umowy.

To jednak zajmuje trochę czasu. Czy można zawrzeć umowę o dzieło szybciej i bez konieczności płacenia za znaczki pocztowe? Niestety, raczej nie. Umowa na pisanie tekstów jest umową, w której następuje przeniesienie praw autorskich, więc musi być ona zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Odpada więc zawieranie umowy przez email.

Dodatkowe zapisy


Oprócz rzeczy wymienionych powyżej umowa o dzieło może zawierać wiele innych zapisów, dotyczących na przykład:
  • niemożliwości wykonania dzieła przez osobę trzecią (standardowo w przypadku umowy o dzieło jest do dopuszczalne),
  • dostarczenia materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania dzieła (w przypadku umowy na pisanie tekstów mogą to być na przykład teksty źródłowe, na podstawie których ma powstać artykuł),
  • sytuacji, w której można odstąpić od umowy i coś z tym wiąże (na przykład kary umowne),
  • wysokości odszkodowania za niewykonania dzieła w terminie.

Czasami dodaje się również zapis mówiący, że w sprawach, które nie zostały opisane w umowie stosuje się przepisuje Kodeksu Cywilnego, a także informację, że umowa została sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach.

Rachunek do umowy o dzieło


Rachunek do umowy o dzieło jest pewnego rodzaju podsumowaniem wykonanej pracy. Wystawia go osoba z reguły wykonująca dzieło, choć równie dobrze może go przesłać osoba, która jest zleceniodawcą (tak się dzieje na przykład przy pisaniu na Textbookers).

W rachunku do umowy o dzieło należy umieścić:

  • datę i miejsce sporządzenia rachunku,
  • numer umowy o dzieło, której dotyczy rachunek,
  • dane zleceniodawcy (mogą to być te same dane, o których pisałem przy omawianiu zawartości umowy o dzieło), 
  • dane zleceniobiorcy (również mogą to być te same dane, o których pisałem przy omawianiu zawartości umowy o dzieło),
  • potwierdzenie, że dzieło zostało wykonane zgodnie z zapisani umowy,
  • kwotę wynagrodzenia brutto,
  • kwotę uzysku (50% z kwoty brutto, ze względu na podwyższone koszty uzyskania przychodu),
  • kwotę podlegającą opodatkowaniu (różnica pomiędzy kwotą brutto a kwotą uzysku),
  • wysokość podatku (18% z kwoty podlegającej opodatkowaniu),
  • kwotę do wypłaty wykonawcy zlecenia (różnica pomiędzy kwotą brutto a kwotą podatku),
  • podpisy obu stron.

Odstąpienie od umowy o dzieło


Możliwe jest odstąpienie od umowy o dzieła w pewnych przypadkach. Więcej praw w tej kwestii przysługuje jednak zleceniodawcy. Wykonujący może to zrobić jedynie w sytuacji, gdy zleceniodawca uchyla się od współpracy, która jest niezbędna do wykonania dzieła (na przykład regularne dostarczenia materiałów do nowych tekstów). Inne przypadki (na przykład: "zlecenie mi się znudziło", "jest za trudne" albo "znalazłem lepszą pracę") nie upoważniają do zerwania umowy, chyba że zawarto w niej taką możliwość.

Zleceniodawca może odstąpić od umowy o dzieło jeśli wykonawca nie dotrzymuje terminów (rozpoczęcia lub zakończenia pracy), tworzy dzieło w sposób niezgodny z umową lub dostarcza go z wadami, których nie da się usunąć. Jak to się ma do umowy o dzieło na pisanie tekstów? Podstawą do odstąpienia od niej przez zleceniodawcę może być na przykład napisanie tekstu wyraźnie nie na temat albo regularne robienie dużej ilości błędów.

Wypowiedzenie umowy przez zleceniodawcę może oczywiście pociągnąć za sobą konieczność wypłaty zapłacenia kar umownych. Niekoniecznie powoduje jednak utratę wynagrodzenia przez zleceniobiorcę. Może on otrzymać je w takiej części, w jakiej wykonał swoją pracę (dobrze jest określić te wszystkie kwestie w umowie).

Rozliczanie umowy o dzieło


Zarabianie na pisaniu tekstów na podstawie umowy o dzieło obciążone jest koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Ponieważ copywriting i SEO copywriting wiążą się praktycznie zawsze z przekazaniem praw autorskich można zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu, co zmniejsza standardową stawkę podatku z 18% do 9%.

Za zapłatę podatku odpowiedzialny jest zleceniodawca. Osoba pisząca teksty będzie musiała jedynie dokonać odpowiedniego zapisu w rocznej deklaracji podatkowej. Robi się to raz w ciągu roku, w terminie do końca kwietnia. Pomocny w tym może być PIT-11, który otrzymuje się do końca lutego od zleceniodawcy. Rozliczanie umowy o dzieło w praktyce sprowadza się do przepisania kilku pól z PIT-u do własnej deklaracji podatkowej (jeśli PIT-ów jest kilka, należy te wartości pododawać).

Przykładowy szablon umowy o dzieło


UMOWA O DZIEŁO

Zawarta w dniu [data], w [miejscowość], pomiędzy:

Firmą [nazwa firmy] z siedzibą w [adres firmy], o numerze NIP, reprezentowaną przez [imię i nazwisko] zwaną dalej Zamawiającym,

a

Panem/Panią [imię i nazwisko], urodzonym/ą [data urodzenia], zamieszkałym/ą w [adres], legitymującą się dowodem osobistym o numerze [nr dowodu] wydanym przez [wydawca dowodu], zwanym/ą dalej Wykonawcą,

o następującej treści:

1. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania dla Zamawiającego dzieła w następującej postaci: [jak najdokładniejszy opis dzieła].

2. Termin wykonania dzieła określa się na [data].

3. Wykonawcy przysługuje wynagrodzenie w wysokości [kwota]. Zamawiający zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia przelewem w terminie do 7 dni od momentu odbioru dzieła na podstawie rachunku wystawionego przez Wykonawcę.

4. Zleceniodawca zobowiązuje się do wypłaty zaliczki w wysokości 20% kwoty wynagrodzenia w terminie do 3 dni od momentu podpisania umowy.

5. Wykonawca zobowiązuje się wykonać dzieło osobiście, przy pomocy własnych narzędzi i materiałów.

6. W przypadku niedostarczenia dzieła w ustalonym terminie, Wykonawca zobowiązuje się zapłacić karę w wysokości [kwota lub procent wynagrodzenia] za każdy dzień opóźnienia.

7. W kwestiach nieuregulowanych w niniejszej umowie obowiązują przepisy Kodeksu Cywilnego.

8. Umowa została sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Zamawiający:
[podpis]
Wykonawca:
[podpis]


Przykładowy szablon rachunku do umowy o dzieło


[miejscowość], dnia [data]


RACHUNEK DO UMOWY O DZIEŁO
nr [numer umowy] z dnia [data zawarcia umowy]

Zleceniodawca:
[dane zleceniodawcy]

Zleceniobiorca:
[dane zleceniobiorcy]

Dzieło zostało wykonane zgodnie z zapisami umowy.

1. Kwota brutto: [kwota]
Kwota wynagrodzenia brutto

2. Kwota uzysku: [koszty uzyskania przychodu, w przypadku pisania tekstów 50% brutto]
20% lub 50% kwoty brutto

3. Kwota do opodatkowania: [kwota]
Różnica pomiędzy pozycją 1, a pozycją 2

4. Kwota podatku dochodowego: [kwota]
18% z pozycji 3

5. Kwota do wypłaty: [kwota]
Różnica pomiędzy pozycją 1, a pozycją 4

Słownie: [kwota wynagrodzenia słownie]

Podpis zleceniodawcy
[podpis]
Podpis zleceniobiorcy
[podpis]

Powyższą kwotę otrzymałem przelewem dnia [data]
[podpis zleceniobiorcy]

21 komentarzy:

  1. Też zdarza mi się pisać teksty, niestety życie mnie nauczyło, że bez umowy nie postawię nawet jednej literki.

    OdpowiedzUsuń
  2. No to dobrze, bo szkoda poświeconego czasu - a wpaść na podstęp nie jest trudno.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jasne - bez umowy bądź faktury nie ma co zaczynać :) Tylko w taki sposób poznaje się uczciwych zleceniodawców. I na szczęście z takimi udaje mi się współpracować

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny w pis dla kogoś kto stawia pierwsze... litery w tym temacie, czyli dla mnie :)
    Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  5. A co w przypadku gdt stroną jest firma zagraniczna? Taka frima zapewne nie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy. I ja jako osoba fizyczna muszę to jakoś rozliczyć. Jak tutaj może wyglądać rachunek?

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajnie to wszystko opisałeś! Mam swoją działalność gospodarczą od roku i postanowiłem zatrudnić jednego pracownika, ale jedyną umowę jaką mogę dać to umowa o dzieło ponieważ moje finanse nie są jeszcze tak stabilne jakbym sobie tego życzył. Teraz wiem co taka umowa powinna zawierać! dziękuję bardzo i życzę miłego dnia!

    OdpowiedzUsuń
  7. Założyłem agencję reklamową i już niedługo będę kogoś szukał do współpracy, więc taka umowa chętnie mi się przyda :) Dziękuję za wzór!

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajny wpis, zdecydowanie pomoże początkującym :) Wydaje mi się jednak, że zabrakło czegoś o tym, jak działają faktury vat. Nie zmienia to faktu, że super pomocny poradnik :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Widać, że tekst nie był pisany przez wykwalifikowanego prawnika... przed wszystkim przy umowie o dzieło nie występuje "Zleceniodawca" a "Zamawiający" i nie "Zleceniobiorca" a "Wykonawca"... bo to już nasuwa myśl, że mamy do czynienia z umową zlecenie, obecnie ozusowaną.

    Najważniejsza kwestia w umowie o dzieło a związana z przeniesieniem prawa autorskich nie została opisana. Polecam korzystanie z usług osób znających się na rzeczy. Tak jak chcąc skutecznie i bezpiecznie naprawić samochód idziemy do mechanika tak przy kwestiach prawnych gdzie np. ważne jest przeniesienie prawa autorskich i zabezpieczenie umowy, by po czasie nie trzeba było dodatkowo za to płacić, korzysta się z usług wykwalifikowanego prawnika np. Radcy Prawnego. Pozdrawiam, rp. p. Maciej Oczkowski.

    OdpowiedzUsuń
  10. Przy pełnieniu takich usług bardzo ważne jest spisanie umowy, nawet takiej o dzieło. Zawsze trzeba dbać o dokument, który potwierdza naszą pracę. Urządowi skarbowemu nic nie umknie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dobra umowa przy takiej współpracy to podstawa

    OdpowiedzUsuń
  12. Warto podpisywać umowy o współpracy, nawet na małe zlecenia

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  16. świetny blog i ciekawe treści.

    OdpowiedzUsuń
  17. Dużo wartościowych informacji można znaleźć w tym tekście, ciekawie napisane.

    OdpowiedzUsuń
  18. Na pewno jest to kolejny sposób na dodatkowy lub stały zarobek

    OdpowiedzUsuń
  19. W tym wpisie znajduje się wiele ważnych i ciekawych informacji.

    OdpowiedzUsuń