Zarabianie na pisaniu może przybierać mnóstwo form. Istnieje co najmniej kilkanaście sposobów, które pozwalają zamieniać słowo pisane na pieniądze. Niektóre są prostsze, inne trudniejsze. Jedne zabierają mniej czasu i można je robić po godzinach lub w wolnej chwili, drugim trzeba się bardziej poświęcić. Są takie, których może się podjąć dosłownie każdy, ale istnieją również inne metody, dostępne jedynie dla bardzo zdolnych i doświadczonych pisarzy.
W tym wpisie podejmę się wymienienia tych sposobów, które znam oraz krótko je opiszę. Zaznaczam jednak od razu, że nie wszystkiego sam próbowałem. O pewnych rzeczach wiem, że to raczej nie dla mnie, innych po prostu nie miałem jeszcze czasu spróbować. Dobrze jednak znać różne opcje. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać coś, co najbardziej mu odpowiada.
Pisanie prostych tekstów na zlecenie
Realizacją niektórych zleceń może zająć się praktycznie każdy. Sporo tekstów powstaje wyłącznie na potrzeby pozycjonowania stron internetowych i prawdopodobnie żaden człowiek nigdy nie trafi na nie w Internecie. Aby móc pisać takie rzeczy, wymagana jest podstawowa znajomość zasad ortografii i gramatyki (choć to pierwsze można zastąpić dobrym edytorem tekstu). Przyda się również odrobina wiedzy o SEO.
Precle
Tematykę pisania precli i kilku innych spraw z nimi związanych poruszyłem w
tym wpisie. Nie będę jednak zmuszał do czytania go w tej chwili i krótko przypomnę, o co chodzi. Precle to tanie, krótkie i niskiej jakości teksty służące pozycjonowaniu. Umieszcza się w nich link do określonej witryny, co ma przekonać Google, że jest ona popularna i powinna znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania. Najważniejsze wymagania w stosunku do tekstów preclowych to unikalność i umieszczenie słowa kluczowego wewnątrz tekstu.
W Internecie praktycznie codziennie pojawiają się nowe zlecenia dotyczące tworzenia tych tekstów. Choć nie jest to sposób na zarobienie wielkich pieniędzy, można od nich zacząć swoją przygodę z copywritingiem. Istnieje również kilka serwisów, które umożliwiają pisanie precli dla różnych zleceniodawców. Należą do nich choćby Textbookers, Giełda Tekstów czy Text Market (zarabianie na Textbookers opisałem dość dokładnie
tutaj).
Teksty zapleczowe
Takie teksty również tworzy się w celach pozycjonerskich. Umieszcza się je jednak na bardziej wartościowych stronach, więc i ich jakość musi być nieco wyższa. Wciąż nie są to jednak arcydzieła literackie i raczej nikt ich czytał nie będzie. Od precli odróżnia je między innymi większa objętość, obecność formatowania tekstu i cena. Pisanie tekstów zapleczowych wymaga też poświęcenia kilku-kilkunastu minut na poznanie tematu. Tekst musi być bowiem logiczny i zawierać prawdziwe informacje. Więcej o tekstach zapleczowych w
tym poście.
Wyższa jakość pociąga za sobą lepsze zarobki. Zlecenia na pisanie tekstów tego typu są niestety rzadsze. Warto jednak starać się je pozyskiwać, gdyż to właśnie teksty zapleczowe mogą być przepustką do pisania tekstów jeszcze bardziej wymagających, a przez to dużo lepiej płatnych.
Opisy do katalogów stron www
Kolejny typ tekstów służący wyłącznie pozycjonowaniu. Katalogi stron www zawierają tysiące różnych linków do stron wraz z opisami. Opisy są krótkie i oczywiście unikalne. Informacje w nich zawarte muszą być prawdziwe, więc wymaga się od copywritera dość dokładnego zapoznania z treścią opisywanej strony. Do ich pisania również wystarczą podstawowe zdolności językowe. Przyda się również sporo kreatywności, bo napisanie na przykład 50 opisów do jednej, niewielkiej strony internetowej może stanowić wyzwanie.
Zlecenia na pisanie opisów do katalogów są popularne na Textbookers.com. Można się na nie natknąć również na forach dotyczących pozycjonowania albo w serwisach ze zleceniami (np. oferia lub freelanceria) albo ogłoszeniami drobnymi (choćby gumtree).
Opisy produktów
Chodzi tu na przykład o opisy artykułów sprzedawanych w serwisach aukcyjnych albo sklepach internetowych. Handlowcy często nie mają czasu lub ochoty ich pisać, więc zlecają to innym. Stawki nie są wysokie, jednak pisanie tekstów tego typu jest dość szybkie i nie wymaga wiele kreatywności. To również dobry sposób zarabiania na początek, aby wyrobić sobie renomę u zleceniodawcy i doczekać się oferty napisania czegoś ciekawszego. Miejsca, skąd pozyskać można zlecenia na opisy produktów są mniej więcej takie, jak te wymienione powyżej.
Zlecenia dla zdolnych copywriterów
Jeśli pisanie tekstów nie sprawia komuś problemu, może spróbować swoich sił w tworzeniu treści wyższej jakości. Takie teksty na pewno będą czytane (i sprawdzane) przez ludzi. Muszą więc być prawdziwe, poprawne i przede wszystkim przyjemne w odbiorze. Poniżej krótko opiszę na czym dany typ zleceń polega. Nie będę jednak pisać, skąd je pozyskiwać. Zainteresowanych odeślę do osobnego
artykułu na ten temat. Dodam tylko, że aby skutecznie zdobywać klientów, warto mieć się czym pochwalić. Bez posiadania choćby niewielkiego portfolio ciężko będzie o naprawdę dobrze płatne zlecenie.
Artykuły na blogi i strony www
Sporo blogów prowadzonych jest wyłącznie dla pieniędzy. Ich twórcy liczą na zyski z wyświetlanych reklam albo programów partnerskich. Często w takiej sytuacji nie piszą postów sami, tylko zlecają copywriterom, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu blogów.
Podobna sprawa dotyczy stron tematycznych albo portali z newsami. Treści tworzą tam nie ich właściciele, ale zatrudnieni do tego celu copywriterzy. W przypadku bardziej liczących się stron, wymagane może być nawet wykształcenie dziennikarskie (lub chociaż doświadczenie z taką pracą).
Treść dla stron firmowych
Chodzi tu o wszelkiego rodzaju zakładki "o nas", "oferta", "historia firmy" itp. Zdarza się, że stworzenie dobrych, przyciągających klienta treści zlecane jest profesjonalistom. Przeważnie tekstu do napisania nie ma wiele, jednak ze względu na jego wysoką jakość można liczyć na całkiem niezłe stawki.
Prowadzenie fan page / obsługa kont na serwisach społecznościowych
Niezależnie od celu, w jakim istnieje konto w portalu społecznościowym (może być ich wiele, ale o tym może innym razem), ktoś musi zajmować się publikacją treści i utrzymywaniem kontaktu ze społecznością. Osobę do tworzenia newsów i pisania komentarzy nierzadko zatrudnia się z zewnątrz. W tym przypadku stawki rozliczane są często nie w oparciu o ilość tekstu, ale na przykład miesięcznie.
Pisanie referatów, prac zaliczeniowych, inżynierskich, magisterskich, itd.
Uczniowie i studenci to całkiem niezłe źródło zarobku. Możliwe jest pisanie na pieniądze wszelkiego rodzaju wypracowań: od prostych zadań domowych typu "napisz opowiadanie z dialogiem" po prace magisterskie i doktorskie. Oczywiście obowiązuje zasada, że im trudniejszy tekst, tym więcej można zarobić. Najtrudniejsze zlecenia opiewają nierzadko na kilka tysięcy złotych.
Teksty sprzedażowe
Zdarza się, że trzeba napisać tekst, które przekona kogoś do wykonania pewnej czynności albo zakupu wskazanego towaru. Tematyka może być różna, od suplementów diety, po handel kryptowalutami. Takie zlecenia są z reguły dość trudne i wymagają nie tylko świetnej znajomości danego zagadnienia, ale też doświadczania w tworzeniu dobrych, perswazyjnych treści.
Ghostwriting
To pisanie na jeszcze wyższym poziomie.Ghostwriter to inaczej pisarz-widmo. Taka osoba tworzy teksty, które następnie są publikowane pod nazwiskiem kogoś innego. Zlecenia mogą dotyczyć wielu rzeczy: od artykułów, przez teksty piosenek i książki aż po autobiografie znanych ludzi i przemówienia polityków.
Marketing szeptany w Internecie
Marketing szeptany polega na reklamowaniu produktów lub usług w sposób bardziej wyrafinowanych niż rozdawanie ulotek czy emisja spotów telewizyjnych. Aby dotrzeć do odbiorców wykorzystuje się podstawione osoby, które w "spontaniczny" sposób, niejako przy okazji, dzielą się przemyśleniami na temat pewnej rzeczy, starając się wzbudzić nią zainteresowanie. Inaczej mówiąc jest to po prostu sprytnie zamaskowana reklama, która ma nie wyglądać na reklamę.
W sieci ten rodzaj marketingu może przybierać formy postów na forach, wpisów w portalach społecznościowych czy różnego rodzaju komentarzy i opinii. Często do ich pisanie wykorzystuje się opłaconych copywriterów, którzy umiejętnie prowadząc dyskusję będą starać się zainteresować swoich rozmówców ofertą zleceniodawcy.
Niezwykle ważna jest naturalność oraz opinia osoby reklamującej. Jeśli do dyskusji na forum samochodowym wtrąci się świeżo zarejestrowany użytkownik i napisze, że "serwis AutoNaprawa Kraków jest dobry i tani", to nikt nie potraktuje tego poważnie, a autor posta może otrzymać bana za spam. Jeśli jednak o tym serwisie wspomni znany użytkownik z dobrą reputacją, który dodatkowo opisze jaki miał problem z samochodem i w co zostało naprawione, to szanse na zainteresowanie kogoś wspomnianą usługą będą dużo wyższe.
Osobiście nigdy się tym nie zajmowałem. Wiem, że istnieje serwis
brandle.pl, gdzie można pozyskać zleceniodawców, ale nie wiem, czy da się w nim godnie zarobić. Widziałem również wiele zleceń dotyczących marketingu szeptanego na różnych forach pozycjonerskich i w serwisach z ogłoszeniami. Wydaje mi się, że nie jest ciężko zdobyć klienta, jednak warto mieć wcześniej odpowiednio przygotowaną "bazę" (to znaczy aktywne konta na różnych forach i w sieciach społecznościowych).
Zarabianie na własnej twórczości
Pisanie tekstów na zlecenie innych osób to nie jedyny sposób, aby zamienić słowo pisane na gotówkę. Można to również robić na własny rachunek. Początki będą prawdopodobnie bardzo ciężkie, ale wytrwałe podążanie tą drogą może się opłacić.
Prowadzenie bloga
W blogosferze jest naprawdę spory potencjał. Najlepsi potrafią zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Jeśli pisze się ciekawie i na popularny temat, czytelnicy w końcu się znajdą (można sobie oczywiście pomagać inwestując w reklamę), a duży ruch na stronie można próbować spieniężyć.
Jak zarabiać na blogu? Pomysłów jest kilka. Jednym z bardziej popularnych są reklamy kontekstowe. Reklamodawca może płacić za ilość kliknięć albo wyświetleń. Najpopularniejsze są obecnie reklamy AdSense od Google (płatne za kliknięcia). Innym sposobem są programy partnerskie, gdzie zleceniodawca płaci za pozyskanie klienta poprzez blog. Zarobić można w sytuacji, gdy ktoś kliknie w umieszczony na blogu link referencyjny i skorzysta z reklamowanej usługi. Może nią być na przykład założenie lokaty, kupno książki albo rezerwacja wyjazdu na wakacje. Kolejnym pomysłem na monetyzację bloga jest tworzenie i publikacja wpisów sponsorowanych.
Zarabianie na blogu raczej nie będzie odpowiednim zajęciem dla każdego. Wymagana jest nie tylko wysoka jakość tekstów i umiejętność ciekawego pisania, ale także duża cierpliwość. Rozkręcenie bloga może bowiem trwać kilka miesięcy, a na pierwsze większe sukcesy można czekać nawet przez parę lat aktywnego pisania.
Pisanie książek, opowiadań, poradników
Wiele osób, które zarabiają na pisaniu marzy lub kiedyś marzyło o zostaniu pisarzem. Nie jest to oczywiście proste, jednak jak najbardziej wykonalne. Zacząć można na przykład od pisania opowiadań, recenzji czy felietonów do czasopism lub portali internetowych. Sporo początkujących stron wręcz szuka autorów, którzy chcieliby przesyłać tam swoje dzieła. Mając kilka publikacji, łatwiej będzie o wydanie czegoś większego.
Nie jest to jednak zbyt dobrze płatne zajęcie. Często za teksty wymagające dużej wiedzy i włożenia w nie mnóstwa pracy dostaje się kilkadziesiąt, może kilkaset złotych. W przeliczeniu na stawkę godzinową nie wyjdzie raczej zbyt wiele.
Największym wyzwaniem jest prawdopodobnie napisanie i wydanie własnej książki. Można próbować samemu (self-publishing, obecnie coraz łatwiejszy i coraz bardziej dochodowy), można przez wydawnictwo. Zarabianie na pisaniu książek jest jednak zajęciem tylko dla najbardziej utalentowanych autorów. Większość próbujących niestety nie dorobi się w ten sposób dużych pieniędzy.
Inne prace związane z pisaniem za pieniądze
Oprócz wyżej wymienionych sposób istnieje jeszcze kilka innych, które pozwolą zdobyć pieniądze w zamian za kontakt z komputerową klawiaturą.
Dodawanie ogłoszeń
Może chodzić na przykład o ogłoszenia w sprawie pracy albo sprzedaży samochodu. Dość żmudne zajęcie, które trzeba czasem powtórzyć nawet 100 razy. Płatne z reguły nie lepiej niż po kilkadziesiąt groszy za ogłoszenie.
Przepisywanie tekstów i transkrypcje nagrań
Da się również zarobić na przepisywaniu tekstu z kartki, skanu lub nagrania do dokumentu tekstowego. Jest to raczej mało kreatywne zajęcie, ale jeśli ktoś potrafi szybko pisać, może w ten sposób zarobić trochę pieniędzy.
Tłumaczenia językowe
To także jest pisanie. Zleceń na tłumaczenia polsko-angielskie, polsko-niemiecki czy jeszcze inne jest w sieci bardzo wiele. To dość dobrze płatne zajęcie, więc zdecydowanie warto uczyć się języków. Niestety, część tłumaczeń musi być tak zwanymi tłumaczeniami przysięgłymi, co oznacza, że będzie je mogła wykonywać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami (wymagany zdany egzamin państwowy i wpis na listę tłumaczy przysięgłych).
Pozostałe zajęcia związane z siedzeniem przy klawiaturze
Prac związanych z pisaniem czegoś jest całe mnóstwo, jednak odchodzimy już coraz bardziej od tematyki copywritingu. Zarabiać można pracując jako moderator na forum lub na czacie. Można pisać wnioski o dofinansowania z Unii Europejskiej. Można pracować jako asystent lub asystentka w biurze i odpowiadać na maile od klientów. Można tu nawet zaliczyć programowanie. Etatowych prac związanych z pisaniem jest wiele i na pewno nie wymieniłem tu wszystkich.
Podsumowanie
Wyszedł mi z tego chyba najdłuższy post do tej pory. Ale jak dzięki temu widać, pomysłów na to jak zarobić na słowie pisanym jest bardzo wiele. Istnieje szansa, że pominąłem coś istotnego. Jeśli tak, proszę o wymienienie w komentarzu.
Moim ulubionym zajęciem jest pisanie tekstów na blogi i strony tematyczne. Lubię pisać dłuższe teksty o wyższej jakości. Przy okazji mogę się często dowiedzieć czegoś ciekawego. A jak to wygląda u Was? Co najbardziej lubicie pisać?